Hrvatski arhiv Australije u posjetu Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Canberri

Nakon dogovora s Njegovom ekselencijom, Veleposlanikom Republike Hrvastke, doktorom Damirom Kušenom u Canberri, Upravni Odbor Hrvatskog arhiva Australije Inc. posjetio je hrvatsko veleposlanstvo u Canberri, u nedjelju 30. travnja te se upisao u knjigu posjetitelja.

Rano ujutro toga dana, mali autobus s putnicima mirno se uputio ispred H.D. “Sydney” u Punchbowlu, prema glavnom gradu Australije, Canberri u rukama vrsnog šofera i štovanog gospodina Nikole Podobnika.

Dan je bio sunčan i lijep pa smo stigli u hrvatsku ambasadu prije predviđenog vremena. Ljubazan doček gospodina koji nam je otvorio vrata te topli i srdačan prijem veleposlanika dr. Damira Kušena i štovane gospođe Melite koji su nas počastili kavom, kolačima i raznolikim svježim pićima, ostat će nam u trajnoj uspomeni. Upisali smo se i u knjigu posjetitelja, ali čvrsti stisak ruku Veleposlanika, dr. Kušena i njegov srdačan i topli prijem, govorili su sami za sebe.  A mi smo se osjećali sretni, kao da smo stupili na sveto tlo, u dvor nekadašnjih hrvatskih kraljeva: Tomislava, Petra Krešimira IV. i Dmitra Zvonimira.

Predsjednik društva Hrvatskog arhiva Australije,  gospodin Fabijan Lovoković darovao je svoju knjigu “Hvatske zajednice u Australiji, nastojanja i postignuća” veleposlaniku, a  Ante Glavor također je imao čast dati jednu svoju zbirku pjesama “Pod križem” Njegovoj ekselenciji, veleposlaniku dr. Kušenu, a iz koje je također imao čast krasnosloviti jednu pjesmu “Spomenik ljubavi” inspiriranu svečanošću blagoslova temeljnog kamena za Hrvatsko veleposlanstvo u Canberri, 25. lipnja, 1994.

Njegova ekselencija, veleposlanik dr. Kušen potpisao je i predao ravnateljici arhiva gospođi Ani Watson veoma vrijednu knjigu “Tisućljetni Zagreb”, dar za Hrvatski Arhiv.

Sjeli smo za stol u lijepim ambijentima dvorane veleposlanstva te su onda započeli ugodni razgovori sa Njegovom ekselencijom. Gospodin Fabijan Lovoković se osvrnuo na Hrvatski Arhiv Australije i svrhu arhiva, g. Tomislav Beram također je govorio o Hrvatskom Arhivu, kao i djelatnosti Hvatskog međudruštvenog odbora, gđa. Ana Watson je izrazila želju da veleposlanik posjeti prostorije Hrvatskog Arhiva u Sydneyu, a Ante Glavor je također govorio o Hrvatskom Arhivu, kao i o djelatnosti Hrvatsko australskog literarnog i umjetničkog društva (HALUD) u Sydneyu.

A sa nama je bio i prvi simbolični hrvatski poslanik iz godine 1977-79. ne samo u Australiji nego i u svijetu toga vremena, Njegova ekselencija, Marijo Dešpoja. Doista povijesna osoba, a koja je i službeno otvorila prostorije Hrvatskog arhiva u Sydneyu.

S dubokim štovanjem zahvalili smo se veleposlaniku na toplom i srdačnom prijemu, kao i ugodnim razgovorima, a naš posjet veleposlanstvu u Canberri nazvali smo povijesnim.

Odlaskom iz Veleposlanstva, uputili smo se u Hrvatski klub O’Connor, a ovaj susret je organizirao veleposlanik, koji je ovoga dana bio s nama. I ovdje smo toplo i srdačno dočekani. Dopredsjednik, g. Jeremy Kresoja, tajnik g. Ante Nazor, gđa. Anđela Tonković, i g. Aleksandar Nachouki srdačno su nam pružili ruke i zaželjeli dobrodošlicu.

Moram ovdje spomenuti da je dopredsjednik g. Jeremy Kresoja rođen u Australiji od hrvatskih roditelja.  Dragovoljac je obrambenog i pobjedničkog Domovinskog rata.  Na paškom pristaništu slučajno se susreo sa dr. Mladenom Pavićem. Evo što mu je Jeremy tada rekao; „Nisam mogao mirno piti pivo i pustiti da nam komadaju Hrvatsku. Nisam Rambo, ni avanturist, samo branim očevinu i djedovino“.  Jeremy, Bog te blagoslovio! Ovo je objavila u riječi i slici, Sobodna Dalmacija u srijedu 24. lipnja, 1992.

Uz topli prijem u Hrvatskom klubu O’Connor, od srca su nas počastili pečenim delicijama, raznolikim salatama i pićima. Srdačna im i velika hvala. A na datum našeg posjeta hrvatskoj ambasadi,  30. travnja, 1671. u Bečkom Novom Mjestu, odrubljene su glave hrvatskom banu, grofu Petru Zrinskom i knezu Franu Krstu Frankopanu. Ali…

“NAVIK ON ŽIVI KI ZGINE POŠTENO!”       

Na ovu tužnu 346. obljetnicu hrvatske povijesti, mi smo se osvrnuli u Hrvatskom klubu O’ Connor.  Prigodne pjesme krasnoslovile su talentirane gospođe, Rosica Perić i Zorica Marušić, a o pogibiji Zrinskih i Frankopana govorili su Ante Glavor i Fabijan Lovoković.

Oton Iveković “Oproštaj Katarine od Petra Zrinskog, ulje na platnu

Srdačno smo se oprostili s našim ljubaznim domaćinima, velikog hrvatskog srca i zahvalili  se na srdačnom prijemu. Vraćali smo se ponovno u Sydney, sretni i zadovoljni, kao da su nam duhovi Zrinskih i Frankopana udijelili vječne blagoslove!

Napisao Ante Glavor    

Snimila Zorica Marušić    

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Loading…

0

Komentari

Komentari

Potpisan Sporazum o zajedničkoj suradnji udruga prognanih i Hrvata povratnika Sjeverozapadne Bosne

Antun Babić: razmišljanje i poruka na 70. rođendan